Jeg fikk flere tips til nye veganske oppskrifter da jeg var i Trondheim. Jeg var på koselig besøk hos et par som bor på Bakklandet, og der ble jeg tipset om favoritt-bloggen hennes. Den heter pickuplimes.com.

Den er skrevet av ei canadisk dame med afghanske foreldre som nå bor i Nederland. Hun har mange fine oppskrifter, og har også fine videoer.
Jeg har prøvd ut oppskriften hennes på bakt blomkål, og det er nydelig som snacks eller for eksempel i salater, wraps, gryteretter eller som topping på pizza.
Jeg tok utgangspunkt i oppskriften på pickuplimes, og hadde de bakte blomkålbukettene i en karrigryte. I dag skal jeg ha blomkålen i restene fra gårdagens tomatsuppe, det tror jeg også blir kjempegodt.
Neste gang skal jeg lage dobbel posjon av blomkål-bukettene, for de var veldig gode som snacks også.

Bakte blomkålbuketter
- 1 blomkål
- 1 ss olivenolje
- 1 ts hvitløkspulver
- 1 ts løkpulver
- 1 ts paprikapulver
- 0,5 ts havsalt
- 0,5 ts pepper ( evnt. chillipulver)
Sett ovnen på 200 grader, over og undervarme.
Del blomkålen opp i små buketter med hendene. (Jeg delte opp stilken i små biter også.)
Bland olje og krydder med blomkålbitene og spre de utover et stekebrett med bakepapir.
Bak i 40-50 min, og snu litt på bukettene etter halve tiden.

Karrigryte
- 1 ss olivenolje
- 1 gul løk, oppskjært
- 3 hvitløksfedd, finhakket
- 1 ss karripulver
- 0,5 ss garam masala-pulver
- 0,5 ss gurkemeie-pulver
- 1 ts cumin-pulver
- 1 ts koriander-pulver
- 1 ts kanel
- 1 ts havsalt
- 1 boks hermetiske tomater
- 10 cherry-tomater, delt i to eller fire
- 1 boks (400 g) kokosmelk
- 1 boks (250 g) kokte, brune linser
- 2 kopper (60 gram) frisk spinat, oppskjært
Stek løken i en stor gryte til den er blank og myk. Tilsett litt og litt vann dersom det trengs for å unngå at den brenner seg.
Tilsett hvitløken og krydderet, og rør godt sammen.
Ha i de hermetiske tomatene og cherry-tomatene, bland alt sammen og la det stå å småkoke i 5 minutter.
Tilslutt har du i kokosmelken, linsene, spinaten og de bakte blomkålbukettene. Bland det hele godt sammen, og la alt bli gjennomvarmt (ca 5 min).
Kan serveres med f. eks. brun ris. Kos deg!

Så hyggelig at du prøver denne oppskrifta, Mariann. 🙂 Det var med denne jeg skjønte hvor mye jeg hadde undervurdert blomkål. Bakt i ovnen er de jo nydelige (man kan også bake dem i kortere tid hvis man ikke vil ha dem så bløte).
Klem fra Bakklandet ❤️
Tusen takk for gode tips, Lena! 🙂
På grunn av denne oppskriften gikk blomkål fra å være en gammel favoritt med fløte og ost til å bli en ny og mye sunnere favoritt! <3
Stor klem.