Smuldrepai med epler fra Anthony Williams oppskrifter

Nå har jeg prøvd meg på forskjellig mat fra Anthony Williams oppskrifter. Jeg synes for tiden at alt smaker godt. Etter fire uker med rensekur der jeg bare spiste rå frukt og grønnsaker, er smaken av nesten alt annet helt magisk.

Etter å først ha laget potetpizza og pommes frites med dip, se tidligere innlegg HER, har jeg prøvd en rekke andre oppskrifter.

I helga laget jeg en smuldrepai med epler, og den ble kjempegod. Den var også veldig enkel å lage. De andre spiste is ved siden av, men jeg synes den var god uten. De friske, norske eplene som er i butikkene nå, er perfekte til å bruke i pai.

Norske epler på fruktfat

Oppskrift på smuldrepai med epler:

Eplefyll:

  • 4 røde epler i biter (gjerne norske)
  • 1 ts kanel
  • 2 ts sitronsaft
  • 0,5 ts sitronzest (revet sitronskall, kun det gule)

Smuldredeig:

  • 3,5 dl glutenfri havregryn (eller 1,5 dl havregryn og 1,5 dl mandelmel for en mer «kjeksete» tekstur)
  • 2,4 dl hakkede pekan- eller valnøtter (jeg brukte valnøtter)
  • 1,5 dl kokosmasse
  • 1 ts kanel
  • 0,5  ts ingefær (valgfritt)
  • 0,25 ts muskatnøtt
  • 0,8 dl rå honning eller maple sirup
  • 1,5 dl kokosolje

Sett ovnen på 175 grader.

Smuldrepai med epler i ovnen.
Eplepai i ovnen!

Ha eplebitene, kanel, sitronsaft og sitronzest i en ildfast form på ca 20 * 30 cm eller i en paiform. Bland godt.

Bland ingrediensene til smuldredeigen godt sammen  i en bolle, og strø den over eplebitene i formen.

Stek den midt i ovnen i 40-45 minutter til toppingen er gylden og eplene gjennomstekt. La den stå å sette seg i 10 minutter før servering.

Da er det bare å nyte en deilig varm eplepai som gir kroppen masse gode næringsstoffer!

Epletre

Lik og del gjerne på Facebook her:

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

Facebook
Facebook